Η Βίκυ Παπαηλιού εκπαιδεύεται επαγγελματικά στο σωματικό θέατρο από τον διάσημο δάσκαλο κλόουν και απόφοιτο του Jacques Lecoq, Phillippe Gaulier, στο Παρίσι. Ευπροσάρμοστη με έμφαση στο τραγούδι, την κωμωδία και την ψυχαγωγία, η Παπαηλιού έχει το προνόμιο να προσθέσει στο βιογραφικό της γνωστά ελβετικά και ευρωπαϊκά σύνολα, όπως το Karl's Kühne Gassenschau, το Théàtre Spirale Geneva και το Coop Kindermusicals.