Το Vocal Cheese είναι το ντουέτο δύο ηθοποιών και μουσικών, της Meret Mohr (Γενεύη/Χιλή) και της Βίκυς Παπαηλιού (Λουκέρνη/Ελλάδα), οι οποίες γνωρίστηκαν το 2010 στο Παρίσι στην École Philippe Gaulier. Ως τα μόνα Ελβετικά μέλη, άρχισαν φυσικά να γιουχάρουν μαζί. Αλλά η μικτή καταγωγή τους σύντομα τους οδήγησε σε άλλες μουσικές περιοχές. Με προτίμηση στις μεσογειακές γεύσεις και τις εξωφρενικές ενορχηστρώσεις, η βασική συνοχή είναι μέσω της φωνητικής αλληλεπίδρασης της Meret και της Vicky.
Τραγούδια από την προφορική παράδοση, ρυθμοί από την Ανατολή, φωνές από τις κοιλάδες και η ιστορία μιας φιλίας. Οι Vocal Cheese θα σας ταξιδέψουν μουσικά στα όρια του χρόνου, του χώρου και των ειδών.